اصول کار سیستم های ایمنی . سیستم های اعلام سرقت

 

اغلب سیستم های دزدگیر شامل تعدادی حسگر هستند که در خروجی به صورت یک کلید نظیر  سنسورهای تماسی و سنسورهای حرکتی و بعضی از انها دارای شاسی های اضطراری اعلام خطر در مواقعی که سیستم در حالت خاموش قرار دارد هستند که به انها پدال می گویند . که خروجی انها به دستگاه کنترل کننده اصلی متصل می گردد. panic switch

 کنترل کننده اصلی سیگنال های دریافتی راپردازش کرده و در مواقع لزوم به سیستم هشدار دهنده سیگنال مربوطه را فرستاده و سیستم هشدار دهنده فعال می شود .

سیستم ایمنی

 به هر سیستم یا دستگاهی که استفاده کننده را در برابر خطرات مصون دارد سیستم ایمنی اطلاق می گردد خواه این خطر سرقت. اتش سوزی . گاز گرفتگی .خرابی سیسیتم های فنی و الکترونیکی و یا حتیمزاحمت حشرات موذی و یا ... باشد 

 اصول کار سیستم های ایمنی

 تمام سیستم های ایمنی بلا استثنا از عناصر تشکیل دهنده در شکل تشکیل شده اند . در ابتدای سیستم یک ی چند عنصر در واحد حسگر خطر وجود دارد ودر صورت احساس خطر از نوعی سیگنال می سازند. این سیگنال ها نیز از طریق خطوط انتقال داده . انتقال پیدا کرده وبه واحد پردازشگر یا تصمیم گیرنده اعمال می گردد . از این واحد پس از برسیسیگنال فوق به واحد دیگری به نام واحد کنشگر که اخرین واحد در سیستم های حفاظتی است اعمال می گردد. هر یک از این واحد ها از منبع تغذیه و یا مشترک و یا همگی از این منبع استفاده می کنند .

 مدار های حفاظتی اعلام سرقت

-1 مدار های حفاظتی که عملکرد ان ها بر مبنای تماس اتصال است . این مدار ها می توانند با باز و بسته شدن کنتاکت های سنسورها فعال شوند .به عنوان مثال : اگر شخصی به صورت غیر مجاز درب را باز کرده یا به روی صحفه حساس به فشار قدم گذاشته یا قصد سرقت اشیاییکه در حلقه حفاظتی قرار دارد داشته باشد . الارم هشدار توسط دستگاه الکترونیکی به صدا در خواهد امد. یک مدار ساده زنگ یا ازیر خطر که با بسته شدن کلید عمل می کند

  

مدار های حفاظتی ضد سرقت

 شناخته شده و پر کاربردترین سیستم ایضد سرقت دزدگیر ها هستند . طراحی این مدارها به گونه ای است که هر اقدامی را از طرف سارقین کشف و اعلام می نماید و افراد مجاز می توانند توسط کنترل گرهای سیستم به محوطه تحت حفاظت وارد شده وبه کار روزمره خود ادامه دهند.

 اصول و اساس کار دزدگیرها

 اغلب سیستم های دزدگیر شامل تعدادی حسگر هستند که در خروجی به صورت یک کلید عمل IRمی کنند. نظیر سنسورهای تماسی و سنسورهای . 

بعضی از انها دارای شاسی های اضطراری اعلام خطر – در مواقعی که حتی سیستم در حالت خا موش قرار دارد هستند که به انها می گویند که خروجی انها به دستگاه کنترل کننده اصلی متصل می گردد. کنترل کننده اصلیسیگنال های دریافتی را پردازش کرده و در مواقع لزوم به سیستم هشدار دهنده سیگنال مربوطه را فرستاده و سیستم هشدار دهنده فعال می شود .

 بلوک دیاگرام داخلی یک سیستم اعلام سرقت

  حسگرها در گروه ها یا مجموعه هایی قرار دارند که هر یک برای حفاظت منطقه اختصاص داده شده و بر مبنای این ایده محل مورد حفاظت به چند منطقه دفاعی تقسیم بندی شده و هرکدام به قسمت های مختلف سیستم مرکزی متصل می شوند . به قسمت های سیستم مرکزی نیز اصطلاحا زون گفته می شود.

+ نوشته شده توسط فضلی در دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 18:34 |
دتکتورهای حرکتی

از این دتکتورها که به عنوان سنسور مادون قرمز یا چشمی نیز یاد می شود و در سیستمهای اعلام سرقت برای تشخیص حرکت در یک منطقه مشخص که تحت پوشش دید چشمی قرار دارد استفاده می گردد . از آنجا که بدن موجودات زنده به دلیل وجود حرارت از خـود اشعه مادون قرمز (infrared) پخش می کند از این خاصیت برای تشخیص حرکت در این سنسورها استفاده شده است. قسمت اصلی سنسورها از یک ماده کریستالی به ابعاد 4/3 ×1 میلی متر تشکیل شده است که در اثر برخورد اشعه مادون قرمز روی آن یک شارژ سطحی ایجاد می شود و هرگونه تغییرات در مقدار اشعه تابیده شده بر روی این ماده  باعث تغییر شارژ الکتریکی آن شده وسیگنالی ایجاد میشود .در عمل از دو عدد ماده کریستالی که به صورت متقابل وبا فاصله يك ميليمتر بسته شده اند استفاده می گردد تــا نویزهای حاصل از برخورد نور خورشید يا لرزش و تغییر دما خنثی شوند این دو عنصر با مداری مشابه شکل زیر به یک ترانزیستورFET بسته می شوند ودر مجموع یک عنصر 3 پایه برای اتصال به تقویت کننده و مقایسه کننده ایجاد می شود. روی سنسورها   دریچه ای برای محدود کردن مقدار اشعه ورودی از جنس پلی اتیلن  شفاف وجود  دارد.  به این عنصر سه پایه که دارای دو المان حساس به اشعه مادون قرمز می باشد   PIR(Passiveinfrared)یا سنسور PYRO  گفته می شود این عنصر به یک برد الکترونیکی  (P.C.B) برای تقویت و مقایسه سیگنال اتصال می یابد در صورت تغییر در مقدار اشعه و تشخیص حرکت توسط سنسور مدار الکترونیکی یک رله را تحریک می کند که از کنتاکت این رله برای اتصال به مرکز کنترل یا هر وسیله حفاظتی دیگر جهت اطلاع دادن استفاده می گردد.  مجموعه مدار وسنسور در داخل یک قـاب قرار می گیردکه جلوی قاب دارای پنجره ای به شکل خاص می باشد وظیفه این پنجره تمرکز اشعـه مادون قرمز  رویPIR است و مانند یک عدسی محدب در هم شکسته می باشد و به آن (Fresnel lens ) گفته می شود.بعد از اتصال سیمهای لازم به مدار الکترونیکی و بستن قاب سنسور آنرا توسط پایــــه های خاصی       (bracket)که می توانند در جهات مختلف حرکت کنند روی سقف یا دیوار نصب می کنند . بعد از نصب چشمی در محل وارتفاع مناسب زاویه دید چشمی را تنظیم کرده وسپس مفصل پایه را محکم می کنند.

+ نوشته شده توسط فضلی در پنجشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 11:49 |

در اماکن و ساختمانها در مواقع تعطیلی وعدم فعالیت جهت کنترل و

حفاظت در برابر ورود غیر مجاز به ساختمان و اطلاع دادن به نگهبان و

به صدا در آوردن آژیر خطر در صورت بروز سرقت سیستمهایی

نصب می گردد که قادرند حرکت انسان را توسـط سنسورهایی تشخیس

داده و با گزارش دادن آن به یک مرکز کنترل الکترونیکی


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فضلی در چهارشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 10:53 |